top of page

Hakkımızda

Prof.Dr. Okan Doğu Özgeçmişi

1990 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1997 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöroloji Klniğinde uzmanlık eğitimini tamamladı. 2000 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji anabilim dalında öğretim üyesi, 2005 yılında doçent oldu ve halen aynı birimde profesör olarak çalışmaktadır.

 

2003, 2004 ve 2006 yılllarında Amerika Birleşik Devetleri’nde National Institutes of Health, National Institute on Aging, Nörogenetik Laboratuarı’nda Parkinson hastalığı ve hareket bozuklukları genetiği araştrmalarda görev aldı ve aynı zamanda National Institute of Neurological Disorders and Stroke Nöroloji Kliniğinde klinik çalışmalara katıldı.

 

2004 yılında “Prevalence of Essential Tremor in Mersin Province” isimli çalışması Amerikan Nöroloji Akademisi tarafından (American Academy of Neurology) Bruce S. Schoenberg Neuroepidemiology ödülünü aldı.

 

Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (2008-2012) ve halen Genel Sekreterliği (2012-20014 ve halen başkan yardımcısıdır). Türk Nöroloji Derneği Hareket Bozuklukları çalışma grubu üyesidir.

Uluslararası hakemli dergilerde ve ulusal degilerde yayınlanmış 50’yi aşkın makalesi vardır ve aralarında Neurology, Annals of Neurology, Movement Disorders, Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry, Neuroepidemiology, Journal of Neurology, Parkinsonism and Related Disorders,  Neurotoxicology, European Journal of Neurology, Journal of Epidemiology, Tremor and Other movement disorders dahil bir çok uluslararası dergiye hakemlik yapmaktadır. Tremor and Other Movement Disorders ve Journal of Parkinson’s disease and Restless Legs Syndrome dergilerinin yayın kurulu üyesidir.

“Sorularla Parkinson Hastalığı, Hastalar ve Yakınları için Kılavuz” isimli bir kitap yazmıştır. Ayrıca Merritt’s Textbook of Neurology isimli kitabın Türkçe editörlüğünü yapmıştır.

Hareket bozukluklarının epidemiyolojisi, genetiği ve uyku bozuklukları başlıca çalışma alanlarıdır.

Klinik ilgi alanları Parkinson hastalığı ve diğer hareket bozuklukları, botulinum toksin (botoks) uygulamaları, davranış bozuklukları ve demanslar ve uyku bozukluklarıdır.

Yağmur Taştekin

Sekreter

bottom of page